Friday, December 05, 2008

Sąmoninga visuomenė / conscious society


Sąmoninga visuomenė prasideda nuo sąmoningo žmogaus. Kas tas sąmoningas žmogus? Tai - socioemocionaliai brandus vyras ar moteris, suvokiantis, kad gyvena visuomenėje, kurioje kiekvienas yra abipusiškai priklausomas. Kurioje esi per daug ribotas, kad vienas savo tikslą pasiektum. Nori būti vadovu, vadove, turi turėti pasekėjų; nori nuomotis butą, priklausai nuo nuomotojo, bendranuomininkų, kaimynų ir pan.

Bet šio suvokimo neužtenka. Tai - pradinis etapas, po kurio dažnai seka "lipimo per galvas" strategija: "aš priklausau nuo jo ar jos, taigi, kaip išmokti jais manipuliuoti?" Socioemocionalus brandumas reiškia laisvę neatsiejamą nuo atsakomybės. Ši atsakinga laisvė įgalina darniai gyventi įvairių grupių ir interesų persipynusioje visuomenėje. Tai žinojimas, ko noriu aš ir kaip tai galiu pasiekti nežalodamas kitų, nemindamas kitų po kojom. Teoretikai šią atsakingą laisvę vadina socialine atsakomybe (social responsibility).

Bet kur ji prasideda ir kur ji baigiasi? Ji prasideda atsakomybe prieš savo šeimą, kaimynus, bendradarbius, gimines, draugus, pažįstamus ir tęsiasi atsakomybe už savo rajoną, miestą, valstybę, galop pasaulį. Tai savo ir kitų interesų derinimas mikro ir makro atsakomybės lygmenyse: individualiame, regioniniame, valstybiniame ir globaliame. Juk šiukšlių palikimas gatvėje kenkia ne tik kaimynų gerovei, bet ir švaros bei sveikatos lygiui šiame rajone. Pigių produktų pirkimas skatina darbininkų išnaudojimą tiek besivystančiose šalyse, tiek mūsiškėje (pvz.: pieno supirkimo kainos). Galingų valstybių gobšumas įgalina iki šių laikų besitęsiančius genocidus (Sudano Darfuro krizė).

Paklausite, ką gi galime padaryti, kaip galime prisidėti prie sąmoningesnės visuomenės kūrimo? Savo pačių sąmoningais sprendimais ir kitų skatinimu prisijungti. Pvz.: elementaru, šiukšlių nešimu į konteinerius, Fair Trade produktų pirkimu, streikais prieš priimtus ar svarstomus įstatymus, informacijos skleidimu ir finansiniu NVO, sprendžiančiu svarbius klausimus, rėmimu.

Kaip patirtis rodo, moterys yra daug sąmoningesnės nei vyrai, bet jos nebekovoja. Jų dvasia uždusinta, per ilgai po padu buvo. Jokiu būdu čia nekalbu apie pasyvią atsakomybę, nes pasyvumas problemų neišsprendžia. Čia akcentuoju aktyvios veiklos būtinybę, paremtą socioemociniu brandumu ir išmintimi.

Socialinė atsakomybė yra pripažinta svarbiu aspektu, netgi dėstoma universitete, įpinama į struktūrinius verslo ir politikos sluoksnius ir skatinama menininkų.

Kolne dabar vyksta Pumpler video ir audio paroda, kurioje žaidžiama su garsais, vaizdais ir ypatingą vietą užima tyla. Patalpoje įtaisyta 20 garsiakalbių ir pastatyta 20 stalų. Lankytojai gali prisėsti prie stalo ir pasiklausyti žmonių pokalbių. Tai - skirtingos reakcijos į buitinį smurtą. Po to pokalbiai nutyla ir pasirodo smurto scena didžiuliam ekrane. Tuomet stoja tyla. Tyla priverčia parodos dalyvį susimąstyti, pasidaryti savas išvadas ir pritaikyti išmokimą gyvenime. Parodos tikslas - sužadinti socialinę atsakomybę, kurios taip trūksta ir kurios trupiniais mintam.

Gražiai sugyventi - tai išmintis ir menas. Tai pripažinimas, kad kiti, nepriklausomai nuo rasės, tautybės, lyties ir ekonominės klasės yra lygiai taip pat gerbtini ir vertingi kaip tu pats. Sėkmės, kurkime kartu sąmoningą visuomenę pradėdami nuo savęs ir skatindami artimuosius. Nelaukime amžinybės, kurkime Dievo Karalystę žemėje...

Paspauskite šią nuorodą http://www.youtube.com/watch?v=cTSaD-XLuBk

No comments: